Enter Title

لطفا برای دریافت خدمات روی مطالب کلیک کنید.

mail اخذ کدرهگیری ثبت نام(الزامی)

 

mail ثبت نام در کاروانهای حج تمتع آتی

 

mail دریافت لیست کاروانهای حج تمتع آتی

 

mail  طریقه نقل و انتقال اسناد حج تمتع

 

 

Enter Title

شهادت امام علي النقي(ع)
امام علي بن محمد(ع)، معروف به هادي و نقي، كه دهمين امام شيعيان است، در سوم رجب، و به قولي در 25 جمادي الآخر، در سامرا به شهادت رسيد.(1)
امام علي النقي(ع)، از ذي قعده سال 220 قمري، كه پدر بزرگوارش حضرت امام محمد تقي(ع)، معروف به جوادالائمه(ع)، به شهادت رسيد، بنا به وصيت آن حضرت، مقام منيع امامت را بر عهده گرفت.گفتني است، هنگامي كه امام هادي(ع) مقام امامت را بر عهده گرفت، از عمر شريفش بيش از هشت سال و پنج ماه نگذشته بود و وي به مانند پدر ارجمندش در سنين كودكي به اين مقام عظيم نايل آمد.


امام علي النقي(ع) در ايام امامت خويش با خلافت شش تن از خلفاي بني عباس معاصر بود و آنان عبارت بودند از: معتصم، واثق، متوكل، منتصر، مستعين و معتز.
رفتار اين عده از خلفاي عباسي با امام علي النقي(ع) متفاوت بود. برخي رفتار خصمانه و برخي ديگر رفتار متعادل تري اعمال مي نمودند. ولي همه آنان، در غصب خلافت و ناديده گرفتن حقوق امامت، هم رأي و هم نظر بودند.


در ميان آن ها، متوكل عباسي (دهمين خليفه عباسيان) بيش از همه، نسبت به اهل بيت(ع) و خاندان امامت و علويان صاحب نام، دشمني مي ورزيد و از هر راه ممكن در صدد اذيت و آزار آنان بر مي آمد و حتي نسبت به درگذشتگان اهل بيت(ع) نيز عقده گشايي مي كرد و دستور مي داد كه قبور امامان معصوم(ع)، به ويژه قبر مطهر اباعبدالله الحسين(ع) و خانه هاي مجاور آن را خراب كرده و زمين هاي كربلا را شخم زده و زراعت نمايند.(2)

 

وي، در سال 243 قمري، امام علي النقي(ع) را از مدينه منوره به سامرا فراخواند و آن حضرت را براي هميشه از موطن اصلي وي و اجداد طاهرينش دور نمود.(3)
تنها منتصر عباسي (يازدهمين خليفه عباسيان) پس از ترور و هلاكت پدرش متوكل، در ايام كوتاه مدت خلافت خويش، نيكي هاي در خور توجهي به علويان و وابستگان به خاندان رسالت و امامت نمود، كه در برابر آزار و اذيت هاي بي حد و حساب ساير خلفاي عباسي، قابل جبران نمي باشد.

 

امام علي النقي(ع) به مدت يازده سال در سامرا (پايتخت عباسيان) و در محله عسكر (منطقه مسكوني نظاميان) به حالت تبعيد، زندگي نمود و در اين مدت، تحت مراقبت و نظارت دستگاه امنيتي خلافت قرار داشت و از تماس با دوستان و ياران خويش محروم بود.سرانجام در سوم رجب و يا به روايتي در 25 جمادي الآخر سال 254 قمري، در ايام خلافت معتز عباسي، به وسيله معتمد عباسي، برادر خليفه وقت، مسموم و در آن غريبه سرا، به شهادت رسيد.
به هنگام شهادت آن امام همام، جز فرزندش امام حسن عسكري(ع)، كسي در بالينش حاضر نبود.

 

 


امام حسن عسكري(ع) در ماتم پدر بزرگوارش، بسيار گريست و گريبان دريد و خود متوجه غسل، كفن و دفن آن حضرت گرديد. برخي از نادانان و يا متعصبان به امام حسن عسكري(ع) خرده گرفته كه چرا وي گريبانش را دريد. آن حضرت به آنان پاسخ داد: شما چه مي دانيد از احكام دين خدا؟ حضرت موسي بن عمران(ع) در ماتم برادرش هارون(ع) گريبان چاك زد.(4)


از امام هادي(ع) تشييع جنازه با شكوهي به عمل آمد. دوستداران اهل بيت(ع)، فقها، قضات، دبيران، اميران و حتي بزرگان دربار خلافت در تشييع جنازه مطهر وي شركت كرده و وي را در يكي از حجره هاي خانه اش دفن نمودند.(5)
هم اكنون قبر شريفش، به همراه قبر مطهر فرزندش امام حسن عسكري(ع) و قبر خواهرش حكيمه خاتون دختر امام جواد(ع) و قبر نرگس خاتون مادر امام زمان(ع) در يك ضريح مقدس قرار دارد و در شهر سامرا، مزار شيعيان و دوستداران اهل بيت(ع) مي باشد

DnnForge - NewsArchives

تصدی امور اجرائی به بخش غیر دولتی و دفاتر زیارتی واگذار میشود.

  • 28 بهمن 1399
  • 15:09
  • 0 دیدگاه
  • 56 بازدید
  • Article Rating
تصدی امور اجرائی به بخش غیر دولتی و دفاتر زیارتی واگذار میشود.
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تمامی اقدامات این سازمان در راستای رشد معنویت زائر و گسترش فرهنگ دینی آنها و ارتقای سطح خدمات است ، گفت: از جمله رویکردهای واگذاری تصدی امور اجرایی به بخش هایی از جمله دفاتر زیارتی است که در دست بررسی و پیگیری است.


به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت؛ آقای علی رضا رشیدیان دوشنبه (27 بهمن ماه) در سفر یک روزه به استان کهکیلویه و بویراحمد و در مراسم تکریم و معارفه مدیر حج و زیارت این استان با اشاره به ایام شیوع کرونا عنوان کرد: طی ماههای گذشته ازفرصت موجود برای بازنگری فرآیندهای اجرایی سازمان حج و زیارت بهره گرفتیم و بدین منظور کارگروههای 21 گانه با هدف بهبود و ارتقای عملکردها در خدمت رسانی به زائران با استفاده از ظرفیت موجود به بررسی فرآیندهای نیازمند اصلاح و تغییر پرداخت.


وی یکی ازاصلی ترین حوزه های بازنگری را مربوط به حوزه اعزام های عتبات عالیات دانست و تاکید کرد: دراین راستا رویکرد ما آن است در عین آن که تولی گری حج و زیارت بر اساس قانون و ابلاغیه های مقام معظم رهبری را برعهده داریم تصدی امور اجرایی را به بخش هایی از جمله دفاتر زیارتی واگذار کنیم.


وی با تاکید بر اینکه بدین منظور باید بسته های زیارتی متناسب تهیه و ارائه شود، گفت: در این رویکرد دفاتر زیارتی می توانند با ظرفیت و فضای بهتری به ثبت نام و جذب زائر بپردازند و بنا به خواست زائران بسته های مختلف را ارائه دهند.


وی همچنین با اشاره به تدوین دستورالعمل های بهداشتی توسط کارشناسان ذیربط در حوزه سازمان حج و زیارت، وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر برای سفرهای زیارتی تصریح کرد: دستورالعمل های تدوین شده را برای کشورهای هدف ارسال کرده ایم اما از سرگیری اعزام ها و مجوز عزیمت به سفرهای زیارتی منوط به تاییدیه ستاد ملی مقابله با کرونا است.


وی با اشاره به رسالت سازمان حج و زیارت در گسترش فرهنگ دینی از طریق زیارت گفت: تعلق خاطر مردم به زیارت خانه خدا، مسجد النبی، و حرم های اهل بیت (ع) یکی از موهبت های الهی محسوب می شود ما نیز به توفیق خادمی این مردم در مسیر زیارت افتخار می کنیم.


رئیس سازمان حج و زیارت یکی از اهداف زیارت برای زائر را دستیابی به روحیه و حظ معنوی دانست و تاکید کرد: تمامی اقدامات این سازمان در راستای ایجاد زمینه و ظرفیت بیشتر برای افزایش بهره مندی معنوی زائران و گسترش فرهنگ دینی آنها است و در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنیم.


آقای رشیدیان در بخشی دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط سخت ایجاد شده برای دفاتر زیارتی در یک سال اخیربه جهت بروز بحران کرونا افزود : در این مدت به دلیل تعطیلی سفرهای زیارتی، دفاتر خدمات زیارتی نیز متحمل مشکلاتی شدند که برای کاهش برخی از این فشارها با همت ستاد ملی کرونا از محل تسهیلات واحدها و بخش های آسیب دیده از کرونا، تسهیلاتی برای دفاتر و کارگزاران زیارتی اخذ شد.


وی عنوان کرد: این تسهیلات طی دو مرحله بین این دفاتر توزیع شد چنانکه در مرحله نخست تسهیلات کرونا برای دفاتر زیارتی 16 میلیون و کارگزاران 6 میلیون تومان در نظر گرفته شد که در این راستا تعدادی از دفاتر و کارگزاران از این تسهیلات استفاده کردند و در مرحله دوم تسهیلات تعیین شده که هم اکنون فرآیند اعطای آن در دست انجام است دفاتر زیارتی 120 میلیون تومان و کارگزاران 20 میلیون تومان بهره مند می شوند؛ البته اقدامات دیگری نیز برای کاهش فشار و هزینه های فعالان این بخش اجرایی شده است.


رئیس سازمان حج و زیارت در پایان از خدمات کارگزاران حج و زیارت بویژه در ایام کرونا در سایر حوزه ها از جمله کمک به مردم در بحران ها و مشکلات و کمک های مومنانه قدردانی کرد و گفت: کارگزاران دارای ظرفیت های بالقوه ای هستند و نه تنها در موضوع حج و زیارت بلکه در تمامی ایام ، با همه توان و نیات خیرخواهانه به کمک مردم می شتابند که نمونه آن لبیک این جمعیت به بیانات مقام معظم رهبری در راستای تحقق طرح مواسات از ابتدای شیوع کرونا بوده است.


آقای رشیدیان در پایان این مراسم از زحمات آقای حسین نیک روش مدیرسابق حج و زیارت کهگیلویه و بویراحمد تقدیر و برای آقای سید محسن قوامی نژاد به عنوان مدیر جدید این مدیریت در استان آرزوی موفقیت کرد.مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.