شنبه 22 مرداد 1401
EN

توصیه واحد بازرسی حج وزیارت استان تهران به هموطنان عزیز

هموطنان عزیز توجه شما را به نکات مهم ذیل جلب می نماییم:

1-قبل از ثبت نام در کاروانهای عتبات عالیات از مجاز بودن کاروان بابررسی از طریق سامانه اطلاع رسانی استان یا تلفن های 64512107 الی 64512110 اطمینان حاصل نمایید.

2-دفاتر خدمات زیارتی  به هیچ وجه مجاز به دریافت وجه نقد از متقاضیان اعزام به عتبات نیستند و پرداخت هزینه صرفا از طریق پرداخت فیش های مخصوص سبزرنگ در بانک می باشد.

3-درصورت دریافت وجه نقد یا هرگونه تخلف دیگری موضوع را به بازرسی حج وزیارت استان تهران باتلفنهای 64512140 و 64512120 انتقال دهید.

4-- کلیه دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع/عمره مفرده می‌توانند با مراجعه به یکی از دفاتر زیارتی مجاز در سطح استان و شهرستان محل سکونت خود نسبت به ارائه درخواست و اعلام انتقال قبوض خود اقدام نمایند.

5- دفاتر زیارتی چنانچه دارنده قبض وفق ضوابط راساً جهت واگذاری فردی را در نظر نداشته باشد کارگزار نسبت به هماهنگی و معرفی فرد انتقال گیرنده از بین متقاضیان در شهر وشهرستان محل سکونت وی وفق ضوابط و رعایت دستورالعمل اقدام می‌نماید.

6- حضور همزمان انتقال گیرنده و دهنده بهمراه اصل مدارک (اصل شناسنامه، کارت ملی و قبض ودیعه‌گذاری) جهت انجام تشریفات انتقال از قبیل: تکمیل برگه درخواست و تنظیم تفاهم نامه و ... الزامی است.

7- با توجه به فرآیند نقل و انتقال قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع/عمره مفرده و روان‌سازی کلیه مراحل آن و وجود دفاتر زیارتی در شهر وشهرستان محل سکونت افراد، این دفاتر بعنوان امین و مشاور هموطنان عزیز در امور نقل وانتقال قبوض، آماده ارائه خدمات لازم به هموطنان دراسرع وقت در چارچوب ضوابط ابلاغی (بدون نیاز به هیچگونه مراجعه‌ای از سوی متقاضیان به دفاتر مدیریت‌های حج و زیارت استانها) خواهند بود.

8- به متقاضیان تأکید می‌شود از مراجعه به مراکزی غیر از دفاتر مجاز زیارتی، افراد واسطه و سودجو که خارج از فرآیندی که به آن اشاره شد و یا با تنظیم وکالت نامه - که در صورت فوت شخص انتقال‌دهنده ابطال خواهد شد- اقدام به خرید و فروش قبوض ثبت نامی حج می‌نمایند، جداً خودداری نموده و هرگونه درخواست را تنها از طریق دفاتر زیارتی مجاز در نزدیکی محل سکونت خود دنبال و پیگیری نمایند و به واسطه بهره‌مندی از سود بالاتر در فروش و یا تخفیف بیشتر، فریب سودجویان و آگهی های تبلیغاتی را برای واگذاری و یا تهیه قبض در دیگر استانهای محل سکونت خود را نخورده و در اینخصوص صرفاً در قالب مراتب فوق اقدام نمایند.

9- هرگونه هماهنگی، توافق و حتی تنظیم وکالت نامه‌ در خصوص انتقال قبوض خارج از دستورالعمل‌های جاری سازمان حج و زیارت، هیچ تضمینی در پذیرش و تأیید روند انتقال قبوض را بدنبال نداشته و به لحاظ ماهیتی نیز قابل ابطال بوده و توسط این سازمان قابل پیگیری نخواهد بود و ضمن آنکه مشکلات عدیده‌ای را به انحای مختلف می‌تواند برای هریک از متقاضیان بعداً به دنبال داشته باشد.

10-باتوجه به افزایش کلاهبرداری از طریق دریافت وکالتنامه و تخلیه سودبانکی اسناد حج و عمره توسط دلالان و واسطه ها، تاکید می نماید به هیچ وجه از طریق وکالت نامه نسبت به خرید و فروش اسناد ودیعه حج و عمره اقدام ننمایید.

11- درصورت دریافت هرگونه تماس و پیامک مشکوک در حیطه زیارتی موضوع را به حراست حج وزیارت استان تهران باتلفن های25- 64512124 اطلاع دهید.

12- از آنحاییکه سازمان حج وزیارت هیچگونه برنامه ای برای اعزام کاروان در ایام اربعین حسینی ندارد، لذا هیچ کدام از کاروانهایی که بنام« تحت پوشش سازمان حج وزیارت» جهت ایام اربعین ثبت نام می نمایند مورد تأیید این سازمان نمی باشند.

13-باتوجه به شیوع ویروس کرونا، کلیه اعزامهای زیارتی حج و عتبات عالیات عراق و سوریه متوقف می باشد لذا تمامی تبلیغات و اعزام ها در شرایط فعلی (منع ستاد ملی کرونا) فاقد وجاهت قانونی بوده و غیرمجاز می باشد. موکدا توصیه می گردد از ثبت نام، ارائه مدارک و پرداخت وجه به اینگونه افراد و یا دفاتر بپرهیزید.