Enter Title

لطفا برای دریافت خدمات روی مطالب کلیک کنید.

mail اخذ کدرهگیری ثبت نام(الزامی)

 

mail ثبت نام در کاروانهای حج تمتع آتی

 

mail دریافت لیست کاروانهای حج تمتع آتی

 

mail  طریقه نقل و انتقال اسناد حج تمتع

 

 

Enter Title

شهادت امام علي النقي(ع)
امام علي بن محمد(ع)، معروف به هادي و نقي، كه دهمين امام شيعيان است، در سوم رجب، و به قولي در 25 جمادي الآخر، در سامرا به شهادت رسيد.(1)
امام علي النقي(ع)، از ذي قعده سال 220 قمري، كه پدر بزرگوارش حضرت امام محمد تقي(ع)، معروف به جوادالائمه(ع)، به شهادت رسيد، بنا به وصيت آن حضرت، مقام منيع امامت را بر عهده گرفت.گفتني است، هنگامي كه امام هادي(ع) مقام امامت را بر عهده گرفت، از عمر شريفش بيش از هشت سال و پنج ماه نگذشته بود و وي به مانند پدر ارجمندش در سنين كودكي به اين مقام عظيم نايل آمد.


امام علي النقي(ع) در ايام امامت خويش با خلافت شش تن از خلفاي بني عباس معاصر بود و آنان عبارت بودند از: معتصم، واثق، متوكل، منتصر، مستعين و معتز.
رفتار اين عده از خلفاي عباسي با امام علي النقي(ع) متفاوت بود. برخي رفتار خصمانه و برخي ديگر رفتار متعادل تري اعمال مي نمودند. ولي همه آنان، در غصب خلافت و ناديده گرفتن حقوق امامت، هم رأي و هم نظر بودند.


در ميان آن ها، متوكل عباسي (دهمين خليفه عباسيان) بيش از همه، نسبت به اهل بيت(ع) و خاندان امامت و علويان صاحب نام، دشمني مي ورزيد و از هر راه ممكن در صدد اذيت و آزار آنان بر مي آمد و حتي نسبت به درگذشتگان اهل بيت(ع) نيز عقده گشايي مي كرد و دستور مي داد كه قبور امامان معصوم(ع)، به ويژه قبر مطهر اباعبدالله الحسين(ع) و خانه هاي مجاور آن را خراب كرده و زمين هاي كربلا را شخم زده و زراعت نمايند.(2)

 

وي، در سال 243 قمري، امام علي النقي(ع) را از مدينه منوره به سامرا فراخواند و آن حضرت را براي هميشه از موطن اصلي وي و اجداد طاهرينش دور نمود.(3)
تنها منتصر عباسي (يازدهمين خليفه عباسيان) پس از ترور و هلاكت پدرش متوكل، در ايام كوتاه مدت خلافت خويش، نيكي هاي در خور توجهي به علويان و وابستگان به خاندان رسالت و امامت نمود، كه در برابر آزار و اذيت هاي بي حد و حساب ساير خلفاي عباسي، قابل جبران نمي باشد.

 

امام علي النقي(ع) به مدت يازده سال در سامرا (پايتخت عباسيان) و در محله عسكر (منطقه مسكوني نظاميان) به حالت تبعيد، زندگي نمود و در اين مدت، تحت مراقبت و نظارت دستگاه امنيتي خلافت قرار داشت و از تماس با دوستان و ياران خويش محروم بود.سرانجام در سوم رجب و يا به روايتي در 25 جمادي الآخر سال 254 قمري، در ايام خلافت معتز عباسي، به وسيله معتمد عباسي، برادر خليفه وقت، مسموم و در آن غريبه سرا، به شهادت رسيد.
به هنگام شهادت آن امام همام، جز فرزندش امام حسن عسكري(ع)، كسي در بالينش حاضر نبود.

 

 


امام حسن عسكري(ع) در ماتم پدر بزرگوارش، بسيار گريست و گريبان دريد و خود متوجه غسل، كفن و دفن آن حضرت گرديد. برخي از نادانان و يا متعصبان به امام حسن عسكري(ع) خرده گرفته كه چرا وي گريبانش را دريد. آن حضرت به آنان پاسخ داد: شما چه مي دانيد از احكام دين خدا؟ حضرت موسي بن عمران(ع) در ماتم برادرش هارون(ع) گريبان چاك زد.(4)


از امام هادي(ع) تشييع جنازه با شكوهي به عمل آمد. دوستداران اهل بيت(ع)، فقها، قضات، دبيران، اميران و حتي بزرگان دربار خلافت در تشييع جنازه مطهر وي شركت كرده و وي را در يكي از حجره هاي خانه اش دفن نمودند.(5)
هم اكنون قبر شريفش، به همراه قبر مطهر فرزندش امام حسن عسكري(ع) و قبر خواهرش حكيمه خاتون دختر امام جواد(ع) و قبر نرگس خاتون مادر امام زمان(ع) در يك ضريح مقدس قرار دارد و در شهر سامرا، مزار شيعيان و دوستداران اهل بيت(ع) مي باشد

DnnForge - NewsArchives

کارگزاران حج و زیارت طبخ و توزیع غذای گرم برای مناطق زلزله زده سی سخت را آغاز کردند

  • 05 اسفند 1399
  • 09:52
  • 0 دیدگاه
  • 31 بازدید
  • Article Rating
کارگزاران حج و زیارت طبخ و توزیع غذای گرم برای مناطق زلزله زده سی سخت  را آغاز کردند
به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت با اعلام این مطلب گفت : به طور متوسط روزانه 2700 پرس غذای گرم آماده و به صورت بسته بندی کاملا بهداشتی در اختیار زلزله زدگان قرار می گیرد.
محمد آزاد در این رابطه گفت: هم اکنون با توجه به شرایط سخت مردم زلزله زده و نیاز آنان با دستور رئیس سازمان حج و زیارت کار خدمت رسانی به هموطنانمان در این منطقه با استفاده از ظرفیت های سازمان ، کارگزاران و خیران در حال انجام است.
وی با بیان اینکه در وعده ناهار 1500 و در وعده شام 1200 پرس غذا آماده می شود، عنوان کرد : با توجه به شرایط کرونایی این غذاها مطابق با دستورالعمل های بهداشتی پخت ، بسته بندی و بین زلزله زدگان توزیع می شود.
وی تصریح کرد : خدمت رسانی به مردم زلزله زده این مناطق به مدت 10 روز ادامه می یابد ضمن آنکه بخشی از کمک های غیر نقدی اعم از پتو و والر و مواد غذایی و غیره که از دفاتر کارگزاری و مدیریت های حج و زیارت استان ها ارسال می شود نیز با هماهنگی ستاد مدیریت بحران استان بین خانوارهای زلزله زده توزیع می گردد.
وی با بیان اینکه هزینه این خدمت رسانی از محل کمک های کارگزاران ، پرسنل سازمان حج و زیارت و خیران تامین می شود ، عنوان کرد : سازمان حج و زیارت در کنار وظایف اصلی خود در خدمت به زائران و حجاج ؛ همواره در زمان بروز بحران ها و پدیده های طبیعی مثل سیل و زلزله وظیفه خود می داند در کنار سایر بخش ها به مردم گرفتار در بحران خدمت رسانی کند.
وی عنوان کرد : از این رو به سرعت بعد از بروز این حادثه با دستور رئیس سازمان حج و زیارت وارد عمل شدیم و در صورتی که نیاز به کمک های بیشتری باشد،این مجموعه آماده خدمت رسانی در حد امکان است.
29 بهمن ماه حوالی ساعت ۲۲:۰۵ زمین لرزه ای با قدرت ۵.۶ ریشتر در عمق هشت کیلومتری زمین، شهر سی‌سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داد که در شهرهای یاسوج، گچساران و دهدشت احساس شد و طی آن ۶۳ نفر از هموطنانمان مصدوم شدند و 3700 واحد مسکونی بین 10 تا 100 درصد خسارت وارد شد که از این تعداد 800 واحد بیش از 60 درصد آسیب دیدند.
بیشترین خسارت مربوط به شهر سی سخت از توابع شهرستان دنا در کهکیلویه و بویر احمد می باشد.
مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.