چهارشنبه 20 فروردین 1399
EN

اخبار

پرداخت هزینه حج تمتع در دو قسط/قسط اول 25 میلیون تومان

  • 05 اسفند 1398
  • 11:09
  • 0 دیدگاه
  • 933 بازدید
  • Article Rating
پرداخت هزینه حج تمتع در دو قسط/قسط اول 25 میلیون تومان

نویسی سفر به حج تمتع ۹۹ از روز جمعه نهم اسفندماه  راس ساعت 10 صبح از سوی سازمان حج و زیارت آغاز می‌شود. 

زائران ذخیره و اصلی حج تمتع 

طبق هر سال زائران در دو گروه اصلی و ذخیره نام‌نویسی می‌کنند که ثبت‌نام ودیعه‌گذاران تا ۳۱ فروردین‌ماه سال ۸۶ به عنوان زائر اصلی و تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه سال ۸۶ به عنوان زائر ذخیره از روز 21 اسفند میتوانند  نسبت به انتخاب کاروان ببشرط اعلام دفتر حج و زیارت استان اقدام نمایند

همانطور که سازمان حج و زیارت پیش از این در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود، تمام ودیعه‌گذاران حج تمتع باید نسبت به تکمیل و به روزرسانی اطلاعات خود اقدام کرده باشند؛ در غیر این صورت امکان نام‌نویسی برای تشرف به حج تمتع سال آینده را ندارند.

لزوم تبدیل قبوض ودیعه‌گذاری به قبض یک میلیون تومانی

آقای اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تکمیل اطلاعات ودیعه‌گذاران تنها برای متقاضیان سفر به حج تمتع سال ۹۹ نیست، گفت: با توجه به لزوم برنامه‌ریزی‌ها تمام ودیعه‌گذاران باید اطلاعات خود را در سامانه رزرو به روزرسانی کنند.

علاوه بر این، با توجه به اینکه بسیاری از متقاضیان سفر حج تمتع از سال‌ها قبل برای سفر به خانه خدا و حاجی شدن ثبت‌نام اولیه انجام داده بودند، دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع مربوط به ثبت‌نام‌های سال‌های ۶۰ و ۶۳ با مبلغ مختلف ۱۸ تا ۲۷ هزار تومانی باید قبل از ثبت‌نام به دفاتر حج و زیارت استان خود مراجعه و قبض خود را به قبض یک میلیون تومانی تبدیل کنند.

همچنین دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری ۸۰۰ هزار تومانی مربوط به سال‌های ۷۷ و ۷۸ نیز باید با مراجعه به یکی از شعب بانک ملی و بهره‌مندی از مزایای مالی مربوطه، قبوض خود را به قبوض ودیعه‌گذاری یکم میلیون تومانی تبدیل کنند.

پرداخت هزینه حج تمتع در دو قسط/ قسط اول ۲۵ میلیون تومان

متقاضیان سفر به حج تمتع پس از تبدیل قبوض خود به قبوض یک میلیون تومانی، باید مرحله اول پرداخت هزینه حج تمتع را انجام دهند، چرا که ثبت‌نام قطعی در کاروان پس از ثبت‌نام اولیه در گرو مراجعه و ارائه به موقع مدارک به مدیر کاروان و همچنین پرداخت هزینه سفر حج تمتع است.

با توجه به اینکه هنوز هزینه حج تمتع به صورت نهایی اعلام نشده است؛ رئیس سازمان حج و زیارت در روزهای اخیر به پرداخت دو قسطی هزینه حج تمتع اشاره کرده است، زائران باید در هزینه اولیه حج تمتع مبلغی به میزان ۲۵ میلیون تومان (با احتساب اصل ودیعه و سود) پرداخت کنند.

مرحله بعدی برای سفر به حج تمتع، اخذ تاییدیه پزشکی و واریز مبلغ نهایی سفر به حج تمتع است که متقاضیان باید به سرعت مراحل را طی کرده و اطلاعات خود را به روزرسانی کنند. در غیر این صورت، ثبت‌نام و رزرو کاروان افراد باطل شده و باقیمانده ظرفیت کاروان در اختیار دارندگان سایر اولویت‌ها قرار می‌گیرد.

هزینه سفر به حج تمتع چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه قطعی هر کاروان بر مبنای مخارج ارزی و ریالی برای هر زائر محاسبه می‌شود. به طوری که در مرحله نخست ۲۵ میلیون تومان (با احتساب اصل مبلغ ودیعه‌گذاری و سود آن) و بخش دوم مبلغ باقی‌مانده از سفر خواهد بود.

با توجه به نوسانات ارزی در روزهای اخیر باید منتظر اختصاص ارز پیش‌بینی شده از سوی دولت برای عملیات حج تمتع ۹۹ بود که البته هنوز هزینه ارز تخصیص یافته به عملیات حج سال آینده تعیین و اعلام نشده است و هزینه حج تمتع نیز وابسته به نرخ ارز پیشنهادی از سوی دولت است.

بر همین اساس، زائران حج تمتع سال آینده باید پس از ثبت‌نام  و تحویل مدارک به کاروان، با مراجعه به سامانه رزرو اطلاعات خود را تکمیل و مبلغ قابل پرداخت به عنوان قسط اول را به صورت اینترنتی پرداخت کنند.

حداقل زمان اعتبار گذرنامه حجاج ۹۹ 

یکی دیگر از موضوعات مهم در سفر حج تمتع، اعتبار گذرنامه زائران است که با توجه به اینکه سفر به حج تمتع از تیرماه صورت می‌گیرد، اعتبار گذرنامه زائران بیت‌الله الحرام باید حداقل تا ۳۰ دی ماه سال ۹۹ باشد. 

 در حج تمتع سال آینده ۸۷ هزار و ۵۰۰ هزار ایرانی برای انجام مناسک حج ابراهیمی به عربستان اعزام می‌شوند.

لازم به ذکر است زائرین محترم  حتما باید تا روز پنج شنبه 8 اسفند نسبت به اخذ کد رهگیری اقدام نمایند و فقط میتوانند از شهر محل سکونت و شهری که بعنوان شهر محل اعزام انتخاب نموده اند نسبت به انتخاب کاروان اقدام نمایند.

زائرین محترم بعد از رزرو اولیه از طریق سامانه ؛ظرف 24 ساعت باید به محل ثبت نام کاروان با اصل شناسنامه و کارت ملی و اصل فیش حج مراجعه نمایند .

حضور زائر جهت رویت توسط مدیر در محل ثبت نام بعد از رزرو اولیه ، الزامی میباشد .

پرداخت هزینه سفر با دریافت کد پرداخت که توسط مدیر کاروان به زائر اعلام میگردد از طریق سامانه رزرو ،گزینه پرداخت الکترونیکی  امکانپذیر است .و زائرین با هماهنگی مدیر کاروان و دفتر ثبت نام  راس ساعتی که مدیر مشخص مینماید به محل ثبت نام جهت ارائه مدارک مراجعه نموده و نیاز  به مراجعه در روز ثبت نام به دفتر زیارتی نمیباشد  جهت پرداخت هزینه سفر ،کارت عابر بانک دارای رمز پویا الزامی است

زائرین ساکن استان تهران در صورت مشکل در ثبت نام  میتوانند با شماره تماس-64512107 الی 10 (اداره ثبت نام و اعزام) تماس حاصل نمایند.

ستاد مرکزی با شماره تماس  64511 و ارتباط با واحد پاسخگوئی میتوانند عزیزان متقاضی را راهنمائی نمایند.

واحد بازرسی با شماره 64512131 و حراست با شماره 64512123 و24 در خدمت متقاضیان در طول ایام ثبت نام خواهند بود.

کاروانهائی که از نظر قیمت دارای حداقل قیمت میباشند معمولا سریعتر تکمیل شده و در صورت تکمیل ظرفیت امکانی جهت افزایش ظرفیت متصور نمیباشد و متقاضیان محترم باید سایر کاروانها را جهت ثبت نام انتخاب نمایند

 

 

منبع: فارس
مدیر سایت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.