بسمه تعالی

اطلاعيه مديريت حج و زيارت استان تهران

در خصوص نحوه تشرف متقاضيان سفر زيارتي عمره مفرده

 

مديريت حج و زيارت استان تهران با استعانت از درگاه خداوند متعال ، به استحضار شهروندان ارجمند استان تهران مي رساند :  اعزام متقاضيان داراي اولويت تشرف از نهم بهمن ماه 1390 آغاز و گروهها در دو مرحله مشرف می گردند.

 

مرحله اول : از  تاریخ 09/11/1390 لغایت 26/02/1391

مرحله دوم : از  تاریخ 27/02/1391 لغایت 26/04/1391

 توجه : اعلام جزئیات گروههای مرحله دوم ، بهمراه ضوابط و شرایط ثبت نام مربوط حدوداً در نیمه دوم فروردین ماه 1391 برابر اطلاعیه ای اعلام خواهد شد .

زائرین محترم واجد شرایط تشرف می توانند با توجه و رعایت دقیق کلیه نکات ذکر شده برنامه ریزی و اقدام فرمایند .

نکته : منظور از كارگزار ، دفاتر و شركتهاي خدمات زيارتي ذكر شده در اين اطلاعيه مي باشد .  

 

 تذكر مهم : اعزام پذيرش شدگان محترم منوط به صدور بموقع رواديد (ويزا) توسط سفارت عربستان در ايران مي باشد و در صورت  بروز هر گونه موارد پيش بيني نشده ،تأخير و يا عدم تأئید و عدم انجام پرواز در زمان و مقصد مقرر مسئوليتي متوجه مديريت حج و زيارت استان تهران نمي باشد .

الف) مشمولين تشرف مرحله اول :

1)   دارندگان اولویت های 1 تا 230 بانک ملت که در ثبت نام عمومی سال 1387 شرکت نموده و کارت ثبت نام دارای اعتبار را در دست دارند .

2)   با توجه به فراخوان های مکرر سازمان حج و زیارت طی سالهای گذشته از کلیه دارندگان قبوض بانک ملی ایران مربوط به ثبت نام های سالهای 1363 ، 1376 و 1382 تا 1386 و عدم تشرف آنان ، در سال جاری برای آخرین بار از دارندگان اینگونه قبوض دعوت بعمل می آید ، بدیهی است عدم مراجعه جهت  ثبت نام در عمره جاری به منزله انصراف از سفر عمره می باشد .

توجه : متقاضیان به منظور اطلاع از اولویت تشرف خود می توانند با مراجعه به سایت بانک ملت و یا مراجعه به شعب بانک ملت و یا تماس با شماره تلفن 1556 (مرکز ارتباطات مردمی بانک ملت ) ویا ارسال شماره ثبت نام خود به مرکز پیام بانک ملت به شماره 200034 (از طریق پیامک) از اولویت تشرف خود مطلع گردیده و آنرا برروی کارت ثبت نام درج نمایند .    

ب) نحوه پذيرش و ثبت نام :

الف- ذخيره (رزرو) اوليه: متقاضي واجد شرایط  ابتدا با مراجعه به يکي از کارگزاران زیارتی مجاز در سطح استان و با ارائه مدارک لازم ، نسبت به انتخاب و ذخيره جا ( رزرواسيون ) در يکي از گروههاي اعزامي اقدام نموده و در انتها برگه رزرواسيون اوليه حاوي مشخصات گروه پروازي ، نام و نشاني کارگزار عامل(مقصد) و کد پيگيري را دريافت خواهد نمود.

توجه 1: هر يک از کارگزاران پس از انجام ثبت نام اوليه (رزرواسيون ) براي زائر (انفرادي يا گروهي ) مي بايست برگه رزرواسيون را به زائران تحويل نمايد .

 

توجه 2: چنانچه در برگه مذکور، سند بانک ملي ایران متقاضي تأئید سیستمی نگرديده و مغايرت درج شده باشد زائر می بایست با مستندات مربوط و مندرج در برگه سريعاً به يکي از شعب بانک ملي ایران مراجعه و پس از رفع مغايرت به کارگزار عامل (مقصد) مراجعه نماید .

 

تذکر مهم: از آنجائيکه ثبت نام اوليه ( رزرو)از  طريق کليه کارگزاران مجاز سطح استان بصورت همزمان اجرا خواهد شد ، از اینرو کارگزاران اکیداً مجاز به دريافت مدارک  بدون درج اطلاعات در سيستم نمي باشند .

 توجه : مبلغ دريافتي از هر زائر جهت انجام رزرو  اوليه و صدور رسيد 000/20ریال         ( بيست هزار ريال ) خواهد بود.

 

ب- ثبت نام قطعي: بعد از انجام رزرواسيون اوليه لازم است متقاضيان در مدت زمان تعيين شده (در برگه رزرو ) با ارائه اصل و رونوشت مدارک مورد نياز و اشاره شده  جهت انجام ثبت نام قطعي به کارگزار عامل(مقصد) مراجعه و نسبت به دريافت قبض هزينه مابه التفاوت سفر و واريز آن در مدت مقرر(72ساعت) اقدام نمایند. بديهي است در صورت عدم مراجعه متقاضي در مهلت مقرر ، ثبت نام اوليه وي به صورت خودکار از سامانه ثبت نام حذف ،و زائر مي بايست جهت ثبت نام ، مراحل قبلي رزرواسیون را مجدداً طي نمايد.

 

 

 مدارک مورد نياز ثبت نام در کارگزار مقدماتي(مبدأ) جهت رزرواسيون:

1- اصل  قبض سپرده گذاري اوليه (بانک ملي ایران )يا کارت ثبت نام بانک ملت

2-اصل شناسنامه

3-اصل کارت ملي

4- صلح نامه براي دارندگان اسناد انتقالي بانک ملي ایران

 

مدارک مورد نياز ثبت نام درکارگزار عامل(مقصد) جهت ثبت نام قطعي:

1-برگه رزرواسيون اوليه ممهور به مهر کارگزار مقدماتي

2- اصل و تصوير قبض سپرده گذاري اوليه (بانک ملي ایران)يا کارت ثبت نام بانک ملت

3-اصل شناسنامه و تصویر صفحه اول آن

4- مدرک زوجیت ( شناسنامه یا عقدنامه) برای افرادی که با همسرشان در یک گروه ثبت نام می نمایند

5- اصل و تصویر کارت ملی

6-داشتن گذرنامه معتبر با حداقل 7 ماه اعتبار از تاريخ پرواز (ارائه اصل گذرنامه معتبر هنگام ثبت نام درپروازهای مورخ  12/11/90 لغایت 25/12/90 الزامی مي باشد)

7-یک قطعه عکس 4*6 رنگي با زمينه روشن مطابق با عکس گذرنامه

8-دو قطعه عکس 4*3 رنگي با زمينه روشن

 

 تذکر مهم : متقاضيان محترم باتوجه به مفاد جدول شماره دو  (هزينه سفر، مقصد و تاريخ پرواز) مي توانند به هر  يک از کارگزاران قيد شده در جدول شماره يک مراجعه و نسبت به ثبت نام اوليه (ذخيره جا)اقدام نمايند.

توجه : ترتيب قرار گرفتن اطلاعات در رديفهاي جدول شماره 1 و 2  هيچ ارتباطي با يکديگر ندارد.

 

توجه يک : متقاضيان محترم مي بايست قبل از واريز هزينه تشرف نسبت به صحت مشخصات خود در قبض واريز هزينه سفر اطمينان حاصل نموده و در صورت وجود هرگونه مغايرت بمنظور پیشگیری از مشکلات بعدی حتماً نسبت به اصلاح آن توسط کارگزار عامل (مقصد) اقدام نمايند.

توجه دو : منظور از کارگزار مقدماتي(مبدأ)، دفتر يا شرکت زيارتي است که خدمات  ذخيره جا (رزرو) را انجام داده و کارگزار عامل (مقصد) دفتر يا شرکتي است که مسئوليت  عمليات ثبت نام قطعي ، آموزش و اعزام زائر را بر عهده خواهد داشت.

 

د) زمان پذيرش و ثبت نام :

1- ثبت نام مرحله اول بطور همزمان ازساعت 8 صبح ( با رعايت نوبت  ) روز جمعه مورخ 16/10/90 آغاز خواهد شد و تا تکميل ظرفيت هريک از کاروانها حداکثر تا ساعت 16 روز    چهار شنبه 21 / 10 /90  ادامه خواهد داشت.

2- ثبت نام از 8 صبح لغايت  16 باستثناء (وقت اقامه نماز) انجام خواهد شد .

توجه : در صورت عدم تکميل ظرفيت گروههاي اعلامي بعد از تاريخ فوق ، نحوه و چگونگي دعوت از اولويت 230 به بعد ، از طريق جراید در روز پنج شنبه تاریخ 22/10/1390 به اطلاع عموم خواهد رسيد.

 

هـ) توضيحات مهم :

1- مبلغ هزينه سفر با توجه به تاريخ تشرف ، شرايط محل اسكان و مقصد پرواز ( جده / مدينه ) متفاوت مي باشد . ضمناً در شرایط خاص ، احتمال تغییر مقصد پروازی از مدینه به جده یا  بالعکس وجود خواهد داشت .

2- عدم ارائه هر يك از مدارك لازم هنگام ثبت نام و عدم پرداخت مابه التفاوت هزينه هاي سفر و عدم ارائه فيش بانكي تأييد شده ، ظرف مهلت مقرر (72 ساعت )، به منزله انصراف از سفر تلقي شده و كارگزاران محترم مجاز به جايگزيني متقاضیان جديد از طریق مدیریت استان تهران خواهند بود .

3- تکمیل ، تنظیم و تحویل قرارداد مربوط ، بین متقاضی و کارگزار الزامیست و زائرین می بایست پس از ثبت نام قطعی در کارگزار مقصد ، نسبت به دریافت ، مطالعه و رعایت دقیق مفاد آن اقدام نمایند .

4- بخش عمده هزينه سفر زائرين از طريق قبوض پرداختي مابه التفاوت ، به حساب بانكي مربوط واريز مي شود و فقط هزينه هاي تكليفي بابت پذيرش، آموزش و . . .     به مبلغ 000/280 ریال ( بیست و هشت هزار تومان ) به حساب بانكي كارگزار واريز  مي گردد . لازم است هزينه هاي مذكور به طور مشخص در قرارداد درج شود و به جز هزينه هاي ياد شده و نيز هزينه ذخيره جا (000/20 ريال نقدي هنگام ثبت نام مقدماتي در کارگزار مبدأ ) ،كارگزاران مجاز به دريافت هيچ وجهي تحت هيچ عنواني نخواهند بود.

5- تشرف معتمرين با گذرنامه عادي (بين المللي) خواهد بود .

6- دريافت گذرنامه ، پرداخت عوارض خروج و واکسيناسيون به عهده زائر است .

7- به غير از همسر صاحب گذرنامه ارائه گذرنامه انفرادي ، براي ساير افراد خانواده (فرزندان ذكور و اناث) كه زمان پرواز 17 سال تمام داشته باشند ، ضروري است .

8- عكس فرزندان زير 2 سال كه به همراه والدين خود نامنويسي مي شوند بايد در گذرنامه والدین الصاق شده باشد یا دارای گذرنامه مجزا باشند.

 9- خروج از كشور مشمولين وظيفه عمومي و پرسنل نيروهاي مسلح تابع مقررات مربوط مي باشد و پذیرش آنان درپروازهای 12/11/90 لغایت 25/12/90   ، منوط به ارائه گذرنامه معتبر و اطمینان از داشتن اجازه خروج از كشور خواهد بود .

10- مسئوليت ممنوع الخروج بودن ) تشابه اسمي  ، بدهي مالياتي و . . . )  برعهده شخص زائر خواهد بود .

11- منظور از كارگزار ، دفاتر و شركتهاي خدمات زيارتي ذكر شده در اين اطلاعيه مي باشد . (فهرست اسامی و مشخصات ذکر شده در جدول شماره 1 می باشد ) 

12- قبل از تاريخ اعلام شده ، كارگزاران ، مجاز به پذيرش متقاضيان به هيچ وجه تحت عناوين رزرو ، ليست انتظار و .... نبوده و ثبت نام فقط در روز و ساعت اعلام شده با حضور ناظرين مديريت حج و زیارت استان تهران مجاز خواهد بود .

13- اعزام متقاضيان محترم از طريق دفاتر و شركتهاي خدمات زيارتي مجاز اعلام شده در اين اطلاعيه (جدول شماره 1) خواهد بود . لذا هرگونه ثبت نام در غير از دفاتر و شركتهاي مذكور فاقد اعتبار بوده و مديريت حج و زيارت استان تهران در قبال اينگونه متقاضيان هيچگونه مسئوليتي نداشته و با افراد و شركتهاي غير مجاز كه اقدام به ثبت نام نمايند ، برخورد قانوني صورت خواهد گرفت .

14- متقاضيان گرامي مي توانند فقط براي خود و همراهان درجه اول (همسر ، فرزندان ،
پدر ، ماد ر، خواهر و برادر ) ثبت نام كنند و هر يك از منسوبين ديگر ايشان بايد شخصاً جهت ثبت نام حضور يافته و با رعايت نوبت و شرايط لازم نامنويسي نمايند .

15- حضور متقاضيان محترم با توجه به شرايط ذكر شده  هنگام ثبت نام ضروري است

16- گروه بندي هتلهاي محل استقرار زائرين در مكه مكرمه و مدينه منوره با استاندارد هاي رايج بين المللي منطبق نبوده و بر اساس امكانات موجود در كشور عربستان درجه بندی 
شده است .

17- مدت سفر 12 روز می باشد و با توجه به زمان اعزام از مقصد و متناسب با گروه انتخابی و زمانبندی رفت و برگشت از ایستگاه مربوط ممکن است مدت سفر با 12 ساعت کاهش یا افزایش مواجه گردد . 

در خاتمه بار ديگر تأكيد مي نمايند : اعزام پذيرش شدگان محترم منوط به صدور رواديد (ويزا) توسط سفارت عربستان در ايران خواهد بود و در صورت  بروز هر گونه موارد پيش بيني نشده ، تأخير و يا عدم انجام پرواز مسئوليتي متوجه مديريت حج و زيارت استان تهران نمي باشد .

« روابط عمومی حج وزیارت استان تهران »