نقشه سایت   |   درباره ما   |   تماس با ما  

اخبار و اطلاعیه ها
همایش آموزشی توجیهی زائران حج تمتع 96 برگزارشد 1396/4/25

همایش آموزشی توجیهی زائران حج تمتع استان تهران با حضور نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای سید علی قاضی عسکر ، جناب آقای نصرالله فرهمند سرپرست معاونت امور حج و عمره ، جناب آقای قاسم نصیری مدیرکل حراست سازمان حج و زیارت ، سردار حسن مهری فرمانده پلیس فرودگاه های کشور و جناب آقای مهران فرشید مدیر حج و زیارت استان تهران برگزار گردید .

در این همایش ابتدا آقای مهران فرشید مدیر حج و زیارت استان تهران سخنرانی را آغاز و گفت: امسال 11 هزار و 265 زائر در قالب 82 کاروان از استان تهران عازم سرزمین وحی خواهند شد.

وی افزود :  همچنین امسال حدود 25 هزار زائر از 8 استان از ایستگاه پروازی فرودگاه امام خمینی (ره) به فرودگاه های جده و مدینه منتقل می شوند .

مدیریت حج و زیارت استان تهران در این همایش اقدامات صورت گرفته برای سفر حجاج تهرانی را تشریح کرد .

سپس سرپرست معاونت امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت گفت: نخستین سری از ویزاهای زائران ایرانی بیت الله الحرام از روز گذشته (۲۲ تیرماه) به صورت الکترونیکی صادر شده و روند تهیه و ارائه آن در حال انجام است.

جناب آقای نصرالله فرهمند در همایش آموزشی و توجیهی زائران حج تمتع استان تهران گفت:   اگرچه مذاکرات حج با تاخیر انجام گرفت اما همه تمهیدات لازم برای برگزاری مراسم حج عزتمندانه برای زائران در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: با وجود ورود دیرهنگام برای بحث تهیه، تغذیه، مسکن و تدارکات اما خوشبختانه هیچ مشکلی پیش نیامد و همه شرایط برای زائران به خوبی فراهم شده است.

آقای فرهمند تصریح کرد: علیرغم اینکه تعداد زائران نسبت به حج گذشته 22 هزار نفر افزایش یافته اما هتل‌های خوبی برای زائران در مکه و مدینه اجاره شده و شرایط خوبی برای پذیرایی از آنها فراهم آمده است.

سرپرست معاونت امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت توضیح داد: با مذاکراتی که صورت گرفته چادرهای زائران در عرفات ارتقاء یافته و با توجه به واقع شدن موسم حج در گرمترین شرایط آب و هوایی عربستان خیمه های زائران در عرفات مجهز به کولر شده است.

سردار مهری فرمانده پلیس فرودگاه های کشور نیز مواردی در خصوص همراه داشتن مواد مخدر توسط زائران را ارائه داد و گفت : با وجود تاکید پلیس ، ممکن است برخی زائران توصیه ها را نسبت به همراه داشتن مواد مخدر جدی نگیرند .

وی خاطر نشان کرد : باتوجه به شرایط سیاسی کنونی بین ایران و عربستان اگر به هر دلیلی زائران حج توصیه ها و تاکیدات پلیس را در زمینه همراه داشتن مواد مخدر جدی نگیرند ، در صورت بروز مشکل کنترل شرایط در عربستان سخت می شود . و برابر قوانین تصویب شده ، زائری که دست به چنین اقداماتی بزند ، بار اول پس از معرفی به مقامات قضایی یک تا 5 سال و برای بار دوم بین 5 تا 15 سال ممنوع الخروج خواهد شد .

بعد از ایشان جناب آقای قاسم نصیری مدیرکل حراست سازمان حج و زیارت در خصوص مچ بند زائران که تمهیدی ویژه برای آرامش در سفر معنوی حج است سخن گفت .

ایشان اظهار داشت : دراین مچ بندها که در داخل کشور طراحی شده ، یک تراشه مغناطیسی (چیپ) قرار دارد که اطلاعات زائر از جمله نام ، محل اقامت و مشخصاتی از این قبیل در آن درج شده است . متخصصان داخل کشور برای خواندن این اطلاعات ، نرم افزاری تهیه کرده اند که روی تلفن همراه نصب می شود و با نزدیک کردن مچ بند به تلفن اطلاعات زائر روی صفحه نمایشگر ظاهر می شود .

آقای نصیری در ادامه با تأکید بر لزوم رعایت قوانین و مقررات عربستان گفت : زائران باید به رفتار خود در اماکن مقدس شهرهای مکه و مدینه و به ویژه قبرستان بقیع توجه ویژه داشته باشند و از انجام برخی اقدامات همچون برداشتن خاک ، بوسیدن اماکن متبرکه و مجادله با افرادی که در اطراف قبرستان بقیع به تبلیغ و مباحثه می پردازند ، خودداری کنند .

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست زائران ایرانی خانه خدا در در آغاز سخنانش با گراميداشت ياد و خاطره شهداي منا ؛ از حضارخواست تا به احترام اين شهدا قيام كرده و با ذكر فاتحه اي ياد وخاطره شهداي مظلوم منا را گرامي دارند.

وی در ابتدا گفت : نظر نهایی نظام در خصوص انجام حج داده شده است و هیچ مشکلی برای انجام حج 96 وجود ندارد و همه تدابیر لازم برای برگزاری حج امسال به خوبی در حال انجام است .

وی در خصوص برگزاری همایش ها و دوره های آموزشی حجاج گفت : همه سالها ؛ گردهمایی هایی هایی با هدف آموزش نظری و عملی ویژه زائران برگزار و مناسک حج به صورت نمادین و به صورت عملی به زائران آموزش داده می شود . نظر سنجی ها نشان می دهد که بیش از 90 درصد زائران از این جلسات آموزشی و گردهمایی های توجیهی ابراز رضایت و خشنودی کرده اند و برگزاری این جلسات باعث کاسته شدن نگرانی ها و برخی اضطراب ها خواهد شد ؛ از سانه های دیداری و شنیداری و مکتوب خواست تا فضای توام با آرامش را برای حجاج و خانواده های آنان رقم بزنند .

وی افزود : فضای مسمومی را که بوجود آورده اند بحمدالله پایان یافته و انشاالله همه دلسوزان و متدینین جامعه دست به دست هم دهند تا حج مطلوبی را داشته باشیم .

همچنین از زوار کشورمان خواست تا با مطالعه آثار حج آمادگی لازم به لحاظ علمی را برای انجام مناسک حج پیدا کنند .

     

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت حج و زیارت استان تهران می باشد